Novopacký evropský autokros se nezadržitelně blíží

Již za tři týdny (od 3. do 5. září) přivítá Štikovská rokle u Nové Paky další závod Mistrovství Evropy v autokrosu. Bude to již pátá zastávka nejlepších evropských autokrosařů. Doposud se závodilo v Bausce, Vilkyciai, Saint Georges de Montaigu a před Novou Pakou se letos pojede také v Přerově. V Nové Pace závodí autokrosaři nepřetržitě již padesát let.

 

Po domácím šampionátu, který se zde jel v červenci, se tak jedná o druhý významný závod letošní sezóny. Organizátoři již registrují více jak šedesát zájemců. Tentokrát se na náročné trati s typickým červeným povrchem představí vedle čtyř tradičních divizí – Super Buggy, Buggy 1600, Touring Autocross a Junior Buggy také jezdci kategorie Kartcross v rámci Mascom Cupu.

 

Samozřejmě, že už během týdne na začátku záři se budou do depa sjíždět účastníci a v pátek 3. září budou muset všichni absolvovat administrativní a technickou přejímku.

 

Závodní program začne sobotními měřenými tréninky, na něž v odpoledních hodinách navážou první kvalifikační jízdy.

Nedělní program zahájí od půl deváté druhé rozjížďky. Od půl jedenácté se uskuteční slavnostní představení jezdců, které je v Nové Pace velice populární a diváci všem jezdcům posílají velký aplaus.

 

Po větší úpravě trati odstartují v půl třetí odpoledne semifinálové a finálové jízdy. Po dojezdu každé kategorie dojde naproti divácké stráni v prostoru startu k dekorování tří nejrychlejších. V podvečerních hodinách pak obdrží v depu v rámci oficiálního vyhlášení ocenění vždy desítka nejúspěšnějších závodníků dané kategorie.

 

Jeden okruh tratě ve Štikovské rokli měří 930 metrů, převýšení činí 36 metrů, maximální šíře trati je 18 metrů a minimální 10 metrů, povrch je hlinitopísčitý, start z asfaltu.

 

Mezi doposud přihlášenými nechybí jména Albers, Nikodém, Peters, Casalboni, Hartman, Kubíček, Grencis, Kuijpers, Jordák, Šimurda nebo Mercier.

 

I když došlo k částečnému rozvolnění a navýšení počtu osob na vnitřních a venkovních akcích, je jasné, že se všichni účastníci budou muset řídit aktuálními platnými nařízeními ministerstva zdravotnictví. Organizátoři z Autoklubu Nová Paka zvou všechny příznivce kvalitního autokrosu ve dnech 4.– 5. září do Štikovské rokle.

 

Pavel Vydra

 

Foto: Tomáš Němec, David Jeřábek. Martin Myslivec