V Lotyšsku začalo Mistrovství Evropy, v Pace vrcholí přípravy

Úvodním závodem v lotyšské Bausce začalo o vkendu Mistrovství Evropy v autokrosu. I když start řady závodníků komplikovala opatření týkající se covidu, nakonec se sešla solidní konkurence. Českým jezdcům se vedlo střídavě. V kategorii Touring autocross se premiéra nevydařila Petru Šimurdovi. Po výborném čase v tréninku, došlo již v první jízdě k závadě na motoru fabie a vůz tým Václava Fejfara odvezl do domovské dílny k opravě, aby Šimurda mohl odstartovat do druhého závodu v Litvě. Body si připsali Pavel Vávra na čtvrté a Lukáš Červený za páté místo. Vyhrál matador Pleskovas.

 

Na skvělý úspěch dosáhli čeští zástupci v Junior Buggy, když vyhrál Ondřej Medlík a hned za ním dojel Daniel Pytloun. V Buggy 1600 se do finále probojoval pouze Jakub Novotný a obsadil v něm pátou pozici. V Super Buggy na stříbrné příčce se umístil Jakub Kubíček a za šestým Petrem Nikodémem skončil šestasedmdesátiletý Jaroslav Hošek! Skvělý výkon.

 

V Evropě následuje druhý závod v litevském městečku Vilkyciai, ale hned poté se zejména domácí jezdci sejdou ve Štikovské rokli u Nové Paky (9. - 11. července).

 

Na závodišti i v okolí finišují přípravy závodu, před vytištěním je i program, který je opět formou skládanky a nebude v něm chybět seznam přihlášených jezdců, fotografie nebo časový harmonogram. Daleko obsáhlejší program čeká na příznivce motorismu při Mistrovství Evropy, na němž se už také pracuje.

 

Na závodišti ve Štikovské rokli vrcholí přípravy trati i zázemí mistrovského závodu a počet přihlášených už překročil v deseti kategoriích hranici sto dvaceti jezdců. A z českých favoritů na přední umístění nechybí prakticky nikdo, naopak jim bude konkurovat i několik jezdců ze zahraničí.Dvacítka jezdců se přihlásila v kategorii Kartcross, ale ani většina dalších divizí „netrpí“ nedostatkem přihlášených – v D2 je třináct, stejně jako v Super Buggy, patnáct v Junior Buggy a v Buggy 1600 dokonce šestnáct zájemců o start.

 

Ve třech kategoriích Racer buggy zaslalo přihlášky pětadvacet autokrosových nadějí. Ale i v obou kategoriích Touring Autocross lze očekávat vyrovnané a zajímavé souboje. Ti příznivci, kteří budou chtít sledovat dění ve Štikovské rokli od úplného začátku, si budou muset přivstat, neboť tréninkové jízdy začnou v sobotu již od osmi hodin.

 

 

Pavel Vydra

 

Foto: archiv Autoklubu Nová Paka