Vítejte na stránkách o historii novopackého motocrossu.
Vůbec první motocrossový závod se v Nové Pace uskutečnil v roce 1956 na tehdejší stavbě dnešního sportovního stadionu. Zde se opakoval i v dalším roce. Tehdy byla objevena lokalita Štikovské role, zvaná také někdy „Oudolíčko“. Byl zde neupravený terén, pro motocross jako stvořený. Objevují se zde i první novopačtí jezdci Hlávka, Vrbata, Věchet, štěstí zkoušel i Mirek Vavruša. Na postupně upravovaném přírodním areálu tu vzniká tradice motocrossových závodů. Začíná se se závody krajského a oblastního významu a začínají další úspěšní jezdci Ladislav Tejchman, Jiří Kosina, Jiří Nýdrle, Jiří Imlauf, Antony, Rais, Ulrich, bratři Nálevkové, Berta Adamec, ale i Antonín Plevák. Postupně se vylepšuje zázemí, dřevěná časoměřičská věž, objevují se i významní jezdci, patřící do československé motocrossové špičky. Jeli se zde všechny typy závodů, všech obsahových tříd, sidecross, mezinárodní závody, ale i supercross, známé televizní motocrossy, na kterých startovali Válek, Dobrý, Toman, Bartko, Stodůlka, Strnad, Kuchař, Hamršmíd a mnoho dalších. První mistrovství ČSR se jelo 22.srpna 1971. 23.dubna 1972 se uskutečnil první závod mistrovství ČSSR, vítězem se stal Jirka Schmalz a tak to pokračovalo dále přes mezinárodní závody až do 19.října 1975, kdy se konalo první „Setkání mistrů“, které následovalo i v dalších letech 1976-77, za účasti až 46 jezdců z 12 států. Zúčastnili se i jezdci Harry Everst, Ovčinikov, Mojsejev, Halm, Velký, Baborovský, Churavý.
V následujících letech došlo v důsledku rozvoje autocrossu k částečnému útlumu motocrossu a byla postupně vytvořena ve vedlejší lokalitě nová motocrossová trať. Jezdily se zde různé závody převážně krajského významu a hobby závody. Vyrostli zde mladí domácí jezdci Brádle, Dubec, Khun, Imlauf, Malina, Duleba, Polák, bratři Kosinové a Hamanové, Ulrich, Vytvar, Rais, Hendrych a další.
V roce 2006 se Nová Paka radovala z titulu mistra České republiky domácího jezdce Jaroslava Vopršála ve třídě čtyřkolek.
Od roku 2007 se zde jezdí přebor Střediska motocyklového sportu SMS Pardubice, v roce 2009 se zde jel závod Mistrovství ČR družstev SMS. V roce 2010 se zde koná opět závod MMČR juniorů. Místní specialitou je vytrvalostní závod tříčlenných družstev na 3 hodiny, který se koná pravidelně na závěr sezóny v říjnu.
Areál během posledních let doznal značné úpravy a vylepšení. Trať byla rozšířena, byly vytvořeny atraktivní skoky, zhotovena smyčka pro měření časů, vybudováno zázemí, které je společné s autocrossem, nová časoměřičská věž, 40ti místné startovací zařízení, atd.
Že zdejší trať je atraktivní svědčí o tom, že sem jezdí trénovat i součastní přední jezdci Čepelák, Votroubek, Bartoš a mnoho dalších.
Přejeme celé trati další vylepšování, do budoucna i samostatné kropení a mnoho dalších novinek.