Matschenberg v cíli a je tady Paka!

2019-07-01

Čtvrtým závodem pokračoval v německém Matschenbergu seriál závodů Mistrovství Evropy v autokrosu. Mezi diváky bylo poměrně dost Čechů, neboť se závodiště nachází nedaleko hranic. V Junior Buggy se do finále dostali tři čeští zástupci. Skvělý závod zajela Chantal Van der Putten, která dokonce vedla finálovou jízdu a nakonec skončila třetí, když se před ní s velkými obtížemi dostali její bratr Bart a Jakub Novotný.

Přes technické problémy vyhrál Václav Fejfar dvě jízdy a stál ve finále v první řadě společně s Otakarem Výborným a leaderem divize Touring Autocross Matveyem Furazhkinem. Ten nejlépe odstartoval a za ním uhájil stříbro Fejfar, opět limitovaný technikou, před Výborným a Gritou Hennersdorf, která se vzpamatovala z těžkého ataku ze soboty. Pro lužanského jezdce to bylo třicáté druhé místo dosažené v závodech ME a díky tomu se již posunul po nevydařeném úvodním závodě v Seelowě na třetí místo celkově za Furazhkina a Výborného.

Ve finále Buggy 1600 se představili dva čeští jezdci a své umění prokázal Petr Nikodém, když zvítězil stylem start – cíl. Milan Vaněk stál také na stupních pro vítěze, a to na bronzovém stupínku. Hodně těsno bylo mezi prvními čtyřmi jezdci ve finále Super Buggy. Po několikaleté odmlce vyhrál závod Terry Callaghan a potvrdil, že vedle špičkové techniky je i kvalitním pilotem, neboť porazil na domácí trati Bernda Stubbeho, a to se cení. České barvy pozvedl nejvýše třetí Jakub Kubíček, sedmý dojel Petr Bartoš a osmý Roman Keřka.

Motory závodních strojů ani jezdci si moc neodpočinou, neboť do pátku se určitě zaplní obě depa ve Štikovské rokli. K pátému závodu je přihlášeno sto třicet jezdců. Neuvěřitelná padesátka závodníků zaslala přihlášku do královské divize Super Buggy, jen o pět méně do Buggy 1600. Nejvíce účastníků v historii (22) se chystá na start i v Junior Buggy a reálná šance na semifinále je po delší době i v kategorii Touring Autocross. V sobotu se začne závodit od půl desáté, v neděli ještě o hodinu dříve. Pro příznivce autokrosu to znamená, vydat se do diváckých zón hodně brzy, protože se i díky příznivé předpovědi počasí očekává početná divácká návštěva.

Pavel Vydra

Odkazy