Přípravy evropského závodu jsou v plném proudu.

2019-06-28

Už jen týden zbývá do zahájení závodního víkendu letošního pátého závodu Mistrovství Evropy v autokrosu, který se uskuteční na závodišti ve Štikovské rokli u Nové Paky. Velký kus práce odvedli dobrovolní pořadatelé při přípravě trati i nezbytného zázemí, neboť letos opět schvaloval zástupce FIA závodní trať.

Závodu v Nové Pace již tradičně předchází čtvrtý podnik v německém Matschenbergu a odsud se většina jezdců s předstihem přesouvá do depa v Nové Pace. A letos bude opět velice početná účast, o čemž svědčí předběžný seznam přihlášených, který se do 25. června vyšplhal k číslu 128 jezdců.

Při pohledu do jednotlivých divizí zjistíme, že nejvíce přihlášených hlásí Super Buggy se 49 účastníky v čele se Stubbem, Anacletem, Callaghenem, Grencisem, ale také našimi Bartošem, Kubíčkem, Jordákem, Štětinou a pozornost si zaslouží i čtyřiasedmdesátiletý Jarda Hošek.

Čtyřiačtyřicet závodníků zaslalo svoje přihlášky do Buggy 1600. Mezi favority patří i naši Nikodém, Nosálek a Vaněk, ale o vítězství budou určitě usilovat Mercier, Peters nebo Laubach. Svůj debut si v této kategorii v evropském závodě odbude Filip Hartman.

Nejvíce přihlášených v letošním roce bude i v divizi "plechovek" Touring Autocross. Zatím jich je třináct, ale toto číslo se ještě může o jednoho až dva jezdce navýšit. Tady se zřejmě odehraje velký souboj mezi dvěmi "F" - Fejfarem a Furazhkinem. Ztížit jim boj o prvenství se budou snažit Výborný, Brožek, Bartoš i další.

A rovněž nejpočetnější startovní pole nabídne i kategorie Junior Buggy – dvaadvacet jezdců se letos ještě nikde nesešlo. A Češi budou opět patřit mezi favority, zejména pak Novotný, Pytloun, Kindl a Švorc. Budou mít však minimálně jednoho důstojného soupeře, a to Barta Van der Puttena. Velký počet startujících samozřejmě pořadatele nesmírně těší, ale bude to klást velké nároky na organizaci závodu i úpravu trati, neboť to znamená velký počet jízd.

Přejímky začnou v pátek 5. července od 13 hodin. V sobotu 6.července zahájí závodní program volné tréninky v půl desáté. Oficiální tréninky začnou v 11 hodin a první závodní jízdy startují krátce před šestnáctou hodinou. Nedělní program začíná již v půl deváté druhými jízdami. Od půl jedenácté se koná slavnostní zahájení závodů a ve 14,30 budou nejlepší jezdci bojovat v semifinálových a finálových jízdách o body do Mistrovství Evropy.

Pavel Vydra

Odkazy