Jediným českým vítězem v Bausce Václav Fejfar.

2018-06-03

S poměrně velkými nadějemi odjížděli čeští reprezentanti do lotyšské Bausky ke druhému závodu Mistrovství Evropy v autokrosu. Naděje na vítězství se rýsovaly minimálně ve třech kategoriích. V úvodním závodě v Seelowě byl v Junior Buggy suverénní Jakub Novotný, vysoké ambice mohli mít i Nikodém s Vaňkem v Buggy 1600. Stejně jako Fejfar nebo Samohýl v divizi cestovních vozů.

Do městečka nedaleko lotyšské metropole Rigy přijelo bojovat o evropské body sedmdesát sedm jezdců na poměrně rychlou trať se dvěma umělými skoky a několika technickými pasážemi. Kuriozitou je, že ve všech čtyřech kategoriích byli v tréninku nejrychlejší čeští jezdci – Jakub Novotný (Junior Buggy), Petr Nikodém (Buggy 1600), Václav Fejfar (Touring Autocross) a Jakub Kubíček (Super Buggy).

Ve finále Junior Buggy se představili tři čeští zástupci, když nejvíce se dařilo Novotnému, který obsadil bronzovou příčku. Pytloun byl pátý a Hartman sedmý.

V Buggy 1600 se očekával boj o vedoucí příčky od Nikodéma i v tréninku osmého Vaňka. Bohužel technika byla proti a zmiňovaní jezdci neproklouzli do finále, které se stalo kořistí navrátilce z rally René Mandela. V Super buggy se prezentoval těžkou havárií Florent Tafani, naštěstí bez následků. Do finále postoupili hned čtyři Češi. Za vítězným Bartelenem dojeli Grencis a Stubbe, čtvrté místo pak vybojoval Jakub Kubíček a šesté Vladislav Štětina.

A tak o jediné vítězství českých barev se postaral Václav Fejfar, který byl rád, že za pomoci dvou "dodávek"vůbec do Bausky odcestoval. Dařilo se mu už v tréninku, který vyhrál o vteřinu před Pleskovasem. Oba pak vyhráli po dvou jízdách, takže do třetích už nenastoupili. Fejfar pak i v opakovaném startu finále Touring Autocross prokázal dostatek zkušeností a stylem start – cíl zvítězil. Opět skvělý výkon podal Adriaan Boele, který je na invalidním vozíku a má ve fábii ruční ovládání, když dojel na druhé pozici před Samohýlem.

Václav Fejfar opět posouvá historické tabulky v počtu vyhraných závodů, když se osamostatnil čtyřicátým třetím vítězstvím na druhém místě před Röselem (42 prvenství) a na dosah má Stubbeho (44 vítězství). Podaří se Fejfarovi tento počet vyrovnat už následující víkend ve Vilkyciai? Tam se totiž během týdne autokrosaři přesunou.

Pavel Vydra

Odkazy