V Pace dominovali Kubíček, Nikodém, Novotný nebo Bartoš.

2018-05-14

Dva dny zajímavých soubojů nabídl druhý závod Mezinárodního mistrovství České republiky v autokrosu ve Štikovské rokli. Přejímkami prošlo 119 jezdců v jedenácti kategoriích. Tradičně nejvíce jich odstartovalo v Kartcrossu – pětadvacet, ale velice pěkná účast se sešla i v Super Buggy a mezi nejmenšími v Racer Buggy 160. Po oba dny panovalo ve Štikovské rokli slunečné počasí, což kladlo vyšší nároky na kropení a úpravu trati.

Mezi nejmenšími nadějemi vyhrál v kategorii RB 160 Sebastián Mihulka, ale růžky pěkně vystrčil jezdec se známým jménem Ladislav Hanák. Syn známého jezdce a konstruktéra obsadil v početné konkurenci stříbrnou pozici. V RB 125 vyhrál Stanislav Brousek, čtvrtou příčku obsadila za potlesku diváků domácí Kristýnka Svobodová. Jakub Šafránek si nejlépe poradil s nástrahami trati v RB 250 a na stupně ho doprovodili Arnošt Florián a Viktor Vítek. Z pětadvacítky odstartovaných si právo startu ve finále v Kartcrossu vybojovalo čtrnáct jezdců. Možná trochu překvapivě vyhrál Jan Roubíček, když na ním skončil se startovním číslem 1, tedy loňský vítěz, Jan Kuneš. Velmi dobře jedoucí Petr Doležal musel pro technickou závadu odstoupit už na začátku finále.

Co se týče techniky se velice pestré startovní pole sešlo v nové Divizi 2. Škodovky, fordy, peugeot, renault i BMW pokořila Mazda MX3 za volantem s Romanem Vávrou. Dost velkým suverénem se stal s velice pěkně připraveným vozem Škoda Rapid Zdeněk Antony v Divizi 6. Druhý dojel Tomáš Jánoš a třetí Luděk Dubravský z Libuně, který ukončil finálovou jízdu kotouly. Ale počítalo se podle řádů pořadí při průjezdu předchozím kolem. Již tradičně společně startují cestovní vozy Touring Autocross a D5. Vyhrál Jan Bartoš, který by se měl představit i v několika závodech Mistrovství Evropy. Druhý v cíli – Ivoš Mahr zároveň zvítězil mezi "dé pětkami". Bronz získal s vozem Honda Dušan Horčička. Pro osmou příčku si dojel bělohradský Lubor Zívr, který svůj nový závodní speciál dokončil těsně před závody.

Hned dvě želízka v ohni měl domácí Autoklub Nová Paka v Divizi Junior Buggy. Vysoký standart předvedl po vítězství v evropském závodě v Seelowě Jakub Novotný a suverénně vyhrál všechny jízdy. Slibný výkon podal také Filip Hartman, který skončil třetí. Mezi ně se vklínil nováček této kategorie, neméně dobře jedoucí Daniel Pytloun. Poměrně lehkou úlohu měl v kategorii Buggy 1600 loňský Mistr Evropy Petr Nikodém. Neměl výraznějšího soupeře, přesto předvedl divákům kvalitní jízdy. Hodně velkým suverénem, občas jedoucím na hranici fyzikálních vlastností, byl v Super Buggy Jakub Kubíček. Jeho výkon je velkým příslibem do dalších závodů Mistrovství Evropy. Pěkný souboj o další místa svedli také druhý Keřka, třetí Jordák a čtvrtý Gomzjakov. Finále si vybojoval i třiasedmdesátiletý!!! Jaroslav Hošek a obsadil sedmou příčku.

Pavel Vydra

Odkazy